Selanik Yunanistan’ın ikinci büyük kenti; nüfusu 1 milyon civarı.  İsmini Büyük İskender’in kız kardeşinden almış ; Thessalonike. İlk olarak 14. yüzyılda Osmanlı topraklarına katılmış; ta ki Balkan Savaşları’na kadar. Selanik görülmesi gereken yerler listemiz aşağıda efenim.

 1. SULTAN HORTAÇ CAMİSİ: Roma yapısı olan ve Osmanlı tarafından camiye çevrilen yapı, tarihte Bazilika olarak kullanılmış. Bir diğer adı da Yorgo Rotandası’dır.
  Sultan Horaç Camisi
  Sultan Horaç Camisi

  2) ATATÜRK EVİ: Selanik’e gitme sebebim. Beni orada en çok heyecanlandıran yer. Atatürk’in dünyaya geldiği ve bugün müze olarak hizmet veren ev. Giriş ücretsiz. Türkiye Konsolosluğu’nun içinde yer alır. Açılış saati 10:00 bu arada. Benim gibi erkenden gitmeyin.

  ATATÜRK EVİ
  ATATÜRK EVİ’NDEN

  3) BEYAZ KULE: Şehrin simgelerinden sayılan kule; Osmanlı tarafından 16. yüzyılda yaptırılmış. Günümüzde müze olarak hizmet veriyor. Giriş 4 Euro. Ben girmeyi tercih etmedim ama sahilde olduğu için güzel bir manzarası vardır diye düşünüyorum. Zira yükseliği 34 metre.

  Beyaz Kule
  Beyaz Kule

  4) ARISTOTELES MEYDANI: Şehrin en önemli meydanıdır. İçinde birçok mağaza, cafe ve sanat galerisi mevcut. Sosyalleşmek için Selanik’teki ideal yerlerden.

  Aristoteles Meydanı
  Aristoteles Meydanı

  5) AYASOFYA CAMİSİ: Tanıdık geldi değil mi. Yapı, İstanbul’daki örnek alınarak inşa edilmiş. Yine kiliseden camiye çevrilmiş ve Unesco listesinde.

  Aya Sofya
  Aya Sofya Camisi

  6) BALKAN SAVAŞLARI MÜZESİ: Müze, Selanik’in 25 km dışında ve 1999 yılında hizmete açılmış. Müzede Balkan Savaşlarına ilişkin fotoğraflar ve taş basma resimler sergilenir.

  Savaş Müzesi
  Savaş Müzesi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here