Rönesansın beşiği ve İtalya’ya ayak basan gezginlerin uğrak noktalarından biri olan Floransa’dayız. Roma ile başlayan interrail serüvenimiz hız kesmeden ikinci durağı ile devam ediyor; adeta içinde olduğumuz zamandan kopup başka başka yerlerde buluyoruz kendimizi bu şehirde.

Bir de benim gibi Da Vinci Demon’s ve Assassin’s Creed manyağıysanız….

SANAT ZEHİRLENMESİ

Bu eşsiz şehri anlatmaya başlamadan önce minik bir parantez açmak istiyorum. Size ‘Stendhal Sendromu’ ‘Floransa Sendromu’ ya da ‘Sanat Zehirlenmesi’ desem. Ne aklınıza gelir?

Floransa’da bulunan Medici Riccardi Sarayı’nın ziyaretçileri üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda böyle bir rahatsızlığın var olduğu tezi ortaya atılmış. Peki nedir bu ‘Sanat Zehirlenmesi’?

Yapılan araştırmalar sonucunda, bir tablonun ya da heykelin karşısında kalp atışları hızlanan, başı dönen hatta baygınlık geçirip halüsinasyon gören insanlar tespit edilmiş ve  bu hastalık, rahatsızlık literatüre ‘Sanat Zehirlenmesi’ olarak geçmiş. İlginç. Uffizi’ye gittiğinizde kendinizi gözlemleyin. Belki siz de farkında olmadan bu rahatsızlığa yakalanmışsınızdır. Kim bilir!

themedicigodfathersoftherenaissance
MEDICILER

FLORANSA, SANAT ve MEDİCİ AİLESİ

Söz konusu Floransa ise altı çizilecek en önemli konulardan biri, Floransa’nın dünya sanat tarihinde çok önemli bir noktaya gelmesini sağlayan ‘Medici Ailesi’dir. Bu noktada kocaman bir parantez açıp; kısaca bu aileden bahsedeceğim.

14 ve 17. yüzyıllar arasında varlıklarını sürdüren Mediciler sanata müthiş önem vererek, Floransa’nın birçok noktasında eserlerini göreceğiniz; Fra Angelico, Botticelli, Donatello, Michelangelo, Leonardo Da Vinci ve Raphael gibi sanatçıları maddi manevi desteklemiştir. Birçok sanat eserinde Medici imzası göreceksiniz. İşte bu eserler Medicilerin sanatçılara özel olarak yaptırdıkları eserlerdir.

Ayrıca Mediciler 3 Papa ve çok sayıda İtalya Hükümdarı yetiştirmiş; son derece güçlü bir hanedan olarak tarihte yer alır.

Arno nehri etrafında kurulan ve nüfusu neredeyse 400.000 olan Toskana’nın bu güzel şehri; Medicilerin büyük katkısıyla tarih boyunca Leonardo Da Vinci, Michelangelo gibi dehalara ev sahipliği yapmıştır.

basilica-of-saint-mary-ofthe-flower-in-florence-wide-wallpaper-501485
DUOMO DI FIRENZE

ULAŞIM

Maalesef Türkiye’den Floransa’ya henüz direk uçuş yok. Floransa’ya en yakın havaalanları ise Pisa ve Bologna’dır. Benim seyahatim Roma başlangıçlı olduğu için, Roma-Floransa arasında gece treni kullandım. Tren hem ekonomik hem de gece kullandığınızda konaklama masrafını da ortadan kaldırdığı için iyi bir alternatif olarak aklınızda olsun. Merkez tren istasyonu Santa Maria Novella. İstasyon, şehrin göbeğinde.

KONAKLAMA

Floransa’da her bütçeye uygun konaklama seçeneği mevcut. Ancak bir sırtçantalı olarak benim tercihim her zamanki gibi ucuz ve çok yataklı bir hostel oldu. Hem sosyalleşmek hem de bütçeme uygunluğu açısından hostel kullanıyorum. Merkeze 20 dakika yürüme mesafesinde olan Hostel 7 Santi’ye kahvaltı ve akşam yemeği hariç, gecelik 18 Euro ödedim. Tavsiye ederim ama belirttiğim gibi bütçenize göre seçenek bol. Dilerseniz daha fazla ücret ödeyerek şehir merkezine yakın bir seçeneği tercih edebilirsiniz.

Gezilecek yerleri anlatmadan önce ŞEHRE DAİR HAYAT KURTARAN PÜF NOKTALARI‘nın altını çizmeliyim:

 • Mataran yanında olsun. Çeşmeler Roma’da olduğu gibi Floransa’da da hayat kurtarıyor. Avrupa’da cafe, bar gibi yerlerde su çok pahalı; dolayısıyla sokaklardaki çeşmeler iyi bir alternatif. Gönül rahatlığıyla su içebilirsin.
 • Floransa’ya gelip de müzeleri gezmemek mi; sakın! Giriş ücretleri pahalı; az da olsa bütçeyi rahatlatacak bir çözüm var; müze kart al; ücreti ucuzdan biraz pahalı; 60-70 Euro.
 • Bahşiş bırakmana gerek yok. Yemek yediniz ; hesap geldi. Bahşiş bırakmana yok çünkü şehir vergisi ve bahşiş hesaba dahil.
 • Ucuza konaklama yapabileceğin kamp alanları var. Hostel ya da Airbnb dışında ki en ucuz konaklama seçeneği kamp alanları. Camping Michelangelo’yu araştır derim.
 • Perşembe akşamları Uffizi ve Accademica girişi ücretsiz; sakın kaçırma.
 • Ben yürümem dersen çare Firenzi Card. Floransa küçük bir şehir; dolayısıyla yürüyerek gezmeni tavsiye ederim. Ancak ben çabuk yorulurum dersen; Firenzi Card alarak otobüs biletlerine harcayacağın parayı ciddi anlamda düşüreceksin.
 • Peki Toscana şarapları desem… Şarap sever misin bilmem ama Toscano’nun başkentinde olup da enfes şaraplardan içmemek olmaz. 
 • Müze rezervasyonları önceden yap. Müzeleriyle ünlü bir şehirdesin; dolayısıyla girişlerde kuyruk ve kalabalıklarla karşılaşacaksın. Yapman gereken iki şey var; ya erken saatte uyanıp giriş kuyruğuna gir ya da internetten bilet için rezervasyon yap. 
 • Günübirlik Pisa Turu yapmalısın. Merkez tren istasyonundan 1 saatlik mesafede.

SANIRIM ARTIK ŞEHRİ GEZMEYE BAŞLAYABİLİRİZ

UFFIZI MUSEUM

UFFIZI MUZESI

Sanata merakın nedir bilmiyorum ama Floransa’ya gideceksen ilk uğrak noktası kesinlikle ünü ülke sınırlarını aşıp; dünya çapında bilinen ve aslında Medicilerin çalışma alanı olarak inşa ettirdiği Uffizi Müzesi. Michalengelo, Leonardo Da Vinci ve nicelerinin eserlerinin bulunduğu Uffizi, Klasik Dönem ve Rönesans’ın en güzel örneklerine ev sahipliği yapıyor. Giriş pahalı olsa da parayı kıyıp girmelisin. *Perşembe akşamları giriş ücretsiz.

NEPTÜN ÇEŞMESİ

SIGNORIA MEYDANI

Heykelleriyle ve çeşmeleriyle ünlü Signoria Meydanı… Kesinlikle meydanda vakit geçir. Ben kahvemi yudumlayarak bir sokak müzisyeninin yanında almıştım soluğu; müziğin ritmi; meydanın dokusu ve atmosferi… Şimdi orada olmak vardı:( Gerçekten çok keyif alacaksın.

FLORANSA KATEDRALİ

DUOMO DI FIRENZE

Gezi sırasında heybetli ihtişamıyla karşına çıkacak; bilinen diğer adıyla Santa Maria del Fiore, Floransa Katedrali. 15. yüzyıldan beri ayakta duran yapının yüksekliği tam 114 metre. Bulunduğu meydan çok keyifli ve hareketli. Sıcaktan bunalırsan; Roma dondurmanı alıp; katedral önünde serinleyebilirsin.

DAVUT HEYKELİ'NDEN BİR KESİT

GALERIA DELLA ACCADEMICA

Bir diğer önemli müze de; içinde Michelangelo’nun birçok eserini barındıran Accademica. Müzede bulunan en önemli eser şüphesiz ki Davut heykeli. Resimde de gördüğün gibi detaylar gerçekten müthiş. Kesinlikle pas geçmemen gereken önemli noktalardan biri.

PONTE VECCHIO KOPRUSU

PONTE VECCHIO

Meşhur Floransa Köprüsü. Mediciler bu köprüyü halkın içine karışmadan Palazzo Pitti’ye (Pitti Sarayı) gitmek için kullanırmış. Halktan kaçmalarının sebebi ise kötü davranışlarından dolayı halk tarafından sevilmemeleriymiş. Köprünün üzerinde hala orijinal kapı ve pencereleri olan kuyumcular yer almaktadır.

TEPEDEN BİR MANZARA

PIAZZALE MICHELANGELO

Romantik şehir manzarasıyla, tüm yorgunluğunu yok eden, birçok cafe-barı ve Davut Heykeli’nin bir benzerini barındıran meşhur tepe. Şehir merkezinden arabayla 10; yürüyerek 20 dakikada ulaşabilirsin. Özellikle gün batımını izlemeni tavsiye ederim. Hele bir de hatunla gidilirse tadından yenmez.

 

2 COMMENTS

  • Serpil Hanım çok teşekkür ederim. Floransa’ya gitmişken Pisa’ya da uğramayı ihmal etmeyin. Sevgiler

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here