Hafta sonu dışında seyahat etmeye vakit bulamayanlar için 2 günde Romanya’yı ‘nasıl gezdim, nerelere gittim’ hepsini yazdım; ortaya da keyifli bir Romanya gezi rehberi çıktı.

Romanya gezi rehberi
Romanya gezi rehberi

Romanya seyahati öncesi Google’larken ilk dikkatimi çeken şey Bükreş’in ‘Doğu’nun Parisi’ ya da ‘Küçük Paris’ olarak adlandırıldığıydı. Sebebiyse Paris’te yer alan ‘Zafer Takı’nın bire bir kopyasının ve Paris’teki caddelerin benzerlerinin Bükreş’te de olmasıymış. Bu detaya yer vermedin Romanya rehberi yazmaya başlamak olmazdı herhalde.

Blog ile birlikte başlayan seyahatler serüvenimin son ülkesi oldu Romanya. Tabi bu kadar sık seyahat edince maalesef yıllık izin de çabucak bitiyor. Dolayısıyla hafta sonu gezebileceğim ve yakın mesafede bir ülkeye gitmeye karar verdim. Hem yakın hem de maliyet açısından ideal olması sebebiyle Romanya’ya gitmeye karar verdim. Yalnızca Cuma günü öğleden sonra izin alıp, Cuma akşamı gidiş, Pazar akşamı dönüşlü bir Transilvanya rotası yaptım.

İçindekiler

1) Romanya Gezi Rehberi: İki günde Romanya nasıl gezilir

Cuma 16:55 Pegasus ile İstanbul-Bükreş (120 TL) uçağıyla  rotaya başladım. Bu arada en başta belirteyim; Romanya bizden 1 saat geride ve uçuş mesafesi de 1 saat 5 dakika. Yani bir nevi zamanda geriye gittim.

Romanya gezi rehberi
Romanya gezi rehberi – Güzeller güzeli Sibiu. Brugge hasretimi giderdim.

Bükreş Otopeni Havalimanı’ndan şehir merkezi otobüs ile 45 dakika. 780 numaralı otobüsü kullandım ve tren garına attım kendimi. 21:00 treniyle Cluj’a geçeceğim için Bükreş’i gezme fırsatım olmadı Cuma akşamı. Tren garının etrafında takıldım birkaç saat. 11 saat sürecek bir yolculuk ile Cumartesi sabahı Cluj’a vardım ve Murat ile buluştuk. Murat, 10 yıllık dostum ve 6 aydır kuzeyde yer alan Arad şehrinde gönüllü (EVS/AGH) olarak bir projede çalışıyor. Siz de gönüllü olarak bir projede yer alıp; Avrupa’da aylarca kalabilirsiniz. Detaylar için yazımı okuyabilirsiniz.

Yani Romanya seyahatimin ilk durağı Cluj oldu. Birkaç saat Cluj’da takıldıktan sonra; esas durağımız olan dünyaca ünlü Salina Turda Tuz Madeni’ne geçtik otostop çekerek. Salina Turda dünyanın en güzel 22. yeri seçilmiş. Detaylı Salina Turda Tuz Madeni yazısı için tıklayın.

3 saat madende geçirdikten sonra yine otostop ile 150 km yol teperek Sibiu’ya geçtik. Sibiu ayrı bir keyif, hem yılbaşı hazırlıkları hem de Alman mimarisinin renkli evleri ile şehir cıvıl cıvıl. Havayı Sibiu’da karartıp gece Murat ile vedalaştık. O, Arad’a döndü. Benim son durak Bükreş olduğu için gece treniyle Pazar sabahı Bükreş’e geri döndüm. Detaylı Sibiu yazısı için tıklayın.

Bu noktada minik bir parantez açmalıyım. En ucuz uçak biletlerini Bükreş’ten bulduğum için bu şekilde bir rota çizdim. Başlangıç ve bitiş noktam Bükreş oldu.

Romanya gezi rehberi
Romanya gezi rehberi – Romanya seyahat rotam

Pazar günü seyahatin 2. ve son günüydü. Akşam 17:55’te yine Pegasus ile İstanbul dönüşüm olduğu için sabah 10:30’da Cluj’dan Bükreş’e gelip vakit kaybetmeden Bükreş turuna başladım. Yıllardır orada yaşayan ve daha önce Erasmus kapsamında İstanbul’da okuyan Ana ile tren garında buluşup; hızlandırılmış ama keyifli ve dolu dolu bir Bükreş turu yaptık. İlk görmek istediğim yer dünyanın 2. büyük ‘Parlemonta Binası’ydı. Oradan başlayıp saat 15:00’a kadar durmadan gezdik. Başkent olması sebebiyle Bükreş’te sık sık Çavuşesku ve komünizm izlerini görmek mümküm.  Çavuşesku başlı başına bir yazı konusu; dolayısıyla ayrı bir yazıda, detaylı ele almak daha sağlıklı olacağı için burada detaya girmiyorum.

Romanya rotasını özetleyecek olursak: Cluj-Salina Turda Tuz Madeni-Sibiu-Bükreş. Zamanın yetmemesinden dolayı Braşov’u gezme fırsatını kaçırdım ve en çok istediğim Dracula’nın evi Bran Kalesi‘ne ve mevsimden dolayı yine dünyaca ünlü Transfagaraşan Yolu‘na ayak basamadım. Sonraki Romanya maceramın ana durakları olacak buralar.

2 günde toplamda 300 TL harcadım ama bunun 170 TL’si tren biletlerine gitti. Onun dışında bol kahve, alkol, Covrig tüketimi ve müze girişlerine para harcadım. Yani Romanya’da fazla para harcama imkanınız yok. Rahatlıkla seyahat planlarınız arasına alabilirsiniz.

2) Romanya Gezi Rehberi: KISA TARİHÇE

Ta milattan öncelere kadar uzanan ve Roma İmparatorluğu, Osmanlı, Ruslar ve Birinci-İkinci Dünya Savaşları ile yolu kesişen Romanya’nın tarihine baktığımızda karşımıza 2 önemli isim çıkıyor. Tahmin edeceğiniz gibi Dracula ve Çavuşesku. Komunizmden de bahsetmesek olmaz tabi. Ülke 2004’te Nato, 2007’de ise AB’ye katılmış.

Romanya gezi rehberi
Romanya gezi rehberi – Arkadaki devasa bina meşhur Parlamento Binası

3) Romanya Gezi Rehberi: EKONOMİK YAPI

Romanya bir Avrupa Birliği üyesi ancak ülke maddi anlamda diğer Avrupa ülkelerine göre aşağı seviyelerde. Sanırım bunun en büyük sebebi ülke tarihindeki en önemli isim  Çavuşesku ve yürüttüğü politikalar. Yakın tarihe kadar komunizimle idare edilen ülke günümüze AB’nin en fakir ülkesiymiş. Para birimi LEI (RON). 1 Ron 0,82 TL. Yani para birimi bize göre daha düşük değerde. Bu da seyahat bütçesi için gayet olumlu bir durum.

4) Romanya Gezi Rehberi: ULAŞIM

İstanbul’dan bir çok firmanın hem Bükreş’e hem de Cluj’a uçak seferleri mevcut. Bükreş ülkenin güneyi, Cluj kuzeyinde yer alır. Bükreş’e uçuş mesafesi 1 saat 5 dakika civarı. Ayrıca otobüs ile de Romanya’ya ulaşım mümkün ama sınır kapılarındaki bekleyişlerden dolayı tavsiye etmem. Yine de otobüs derseniz; Esenler Otogarı’ndan kalkan otobüsler var. Ayrıca varlığının hala devam ettiğinden emin olamasam da İstanbul-Bükreş tren seferleri olabilir. En azından eskiden varmış. Ama ciddi anlamda zaman kaybedersiniz. Uçak en ideal seçenek bence.

Şehir içi ulaşımda ise bizdeki mantık söz konusu. Akbil ayarında kullanılan kartlar var. Ayrıca tek bilet de satın alabiliyorsunuz. Tek bilet 1,30 LEI.

Romanya gezi rehberi
Romanya gezi rehberi – Romanya’da çok sık karşılaşacağınız leziz pastanelerden

5) Romanya Gezi Rehberi: KONAKLAMA / RUMEN MUTFAĞI

Konaklama konusunda gece treni kullandığım için herhangi bir otel/hostel önerisinde bulunamayacağım. Bu noktada sizi Airbnb, Couchsurfing ya da booking.com’a yönlendiriyorum; seçim sizin.

Mutfak konusuna gelelim. Tabi ki Rumen mutfağı deyince uzun yıllar Osmanlı toprağı olan bir yerde Osmanlı etkisiyle karşılaşınca şaşırmazsınız diye umuyorum. Zira turşusundan, çorbasına birçok tanıdık lezzet ile karşılaşıyorsunuz. Ancak en çok sevdiğim ve bende iz bırakan, Rumen Simidi Covrig oldu. Muhtemelen Romanya’da doğru düzgün para harcamamanın sebebi de bu simit. Zira fiyatı 1 LEI. Hem yanımda götürdüğüm birkaç konserve hem de bol bol Covrig yememden dolayı yemeğe çok az para harcadım diyebilirim. Bir diğer ayrıntı da sokaklarda çok sık karşılaştığım irili ufaklı hamur işi, börek, çörek satan mekanlar oldu. Rumenler ayak üstü buralardan aldıkları yiyecekleri tüketmeyi seviyorlar.

Romanya gezi rehberi
Romanya gezi rehberi – Bükreş sokakları

6) Romanya Gezi Rehberi: ROMANYA’YA DAİR KISA KISA

-Vaktim olsaydı ve tüm Romanya’yı dolaşmak isteseydim sanırım bunu otostop çekerek başarabilirdim. Böyle yazıyorum çünkü ülkede otostop kültürü fazlasıyla gelişmiş ve kimse sizi otostop çektiğiniz için yadırgamıyor aksine yanınızdan geçerken sizi almasalar bile selam verip geçiyorlar. 2 kez otostop çekip 200 kilometreye yakın yol yaptık otostop ile. Büyükçe bir kartona gideceğiniz yeri yazın; 15-20 dakikada araba bulmuş olursunuz. Tabi biraz da şans.

-Toplu taşımada bilet kullanan görmedim desem yeridir birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi. Ama ilk kez yurt dışında bilet kontrolüne de Romanya’da denk geldim hem de Pazar günü. Neyse ki Ana, işi sağlama alıp bana da bilet almıştı. Yoksa 50 LEI ceza yiyecektim.

Romanya gezi rehberi
Romanya gezi rehberi – Rumen Parası LEI

-Trenler Gürcistan kadar eski değil ve biner binmez görevliler gelip bilet kontrolü yapıyorlar.

-Rumen parası LEI’nin kağıt paraları plastikten yapılıyor. Yırtılmıyor ve suya karşı dayanaklı. İlginç.

-Bükreş’te Ramada Otel tarafından yaptırılan bir Atatürk Büstü var. Ziyaret ediniz.

-Trafik konusunda muazzam derecede hassaslar ve kurallara çok iyi şekilde uyuyorlar. Cezalar aşırı yüksekmiş. Yaya geçitindeyseniz rahatlıkla karşıya geçebilirsiniz. Ancak yaya olarak siz de kurallara uymalısınız. Cezalar yayalar için de geçerliymiş yani. Aman size kırmızı yanarken karşıdan karşıya geçmeye çalışmayın.

-Rumenlerin büyük kısmı Ortodoks ve dinlerine aşırı derecede bağlılar. Neredeyse her yerde bir kilise görmeniz mümkün. Ancak ülkedeki hastane sayısının yetersiz olması ve kiliselerin çok fazla olması sebebiyle halk bu konuda devlete karşı tepkiliymiş.

-Kış gelmeden ve tatillerde Rumenler dağlara çıkmayı tercih edip oradaki çiftliklerde, yaylalarda ikamet ediyorlarmış. Tatil anlayışları bu. Bence gayet keyifli.

Bu yazımı beğendiyseniz sizi Salina Turda Madeni ile ilgili yazdığım yazıya alalım.

1 COMMENT

  1. zaman sorunu malesef bende de var. muhtemelen birebir senin rotanı takip edip; bu yolu yapacağım. sorularım olabilir. tesekkurler

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here