Hasankeyf gezi rehberi

Mardin seyahatimiz kapsamında, geçmiş yıllarda görme fırsatı bulduğum Hasankeyf’e bir kez daha ayak bastım. Maalesef baraj sebebiyle her geçen gün sular altında kalan bu eşsiz güzelliğe içim buruk veda ettim. Detaylı Hasankeyf gezi rehberi yazının devamında.

Hasankeyf gezi rehberi
Hasankeyf gezi rehberi

Derler ki zamanın birinde bir yavru güvercin; yumurtasından çıktığı gibi Hasankeyf’in üstünde kanat çırpmaya başlamış; hem de hiç durmadan; soluklanmadan. Derken bu güvercin göğe yükselirken bir avcının okuna hedef olmuş. Güvercinin bir anda yumurtasından çıkıp göğe yükselmesiyle şaşkına dönen halk, avcının okuyla az sonra gözlerini kapatacak güvercin için üzülmeye başlamış bu kez. Rivayete göre yere düşen güvercinin sıcak bedeninden akan kan Dicle’yi kırmızıya boyamış ve nehir günlerce kızıl akmış.

Asırlar önce avcının okuyla karalar bağlayan Hasankeyf topraklarında son yıllarda bir kez daha ağıtlar yükseliyor gökyüzüne. Maalesef Hasankeyf hızla sular altında kalıyor.

Artuklulara, Eyyübilere, Osmanlılara ve nice uygarlığa evsahipliği yapmış, 13. yüzyılda Moğol istilasıyla ağır bir yıkım geçirmiş ama direnerek bugünlere kadar gelebilmiş on iki bin yıllık eşsiz bir tarihe sahip Hasankeyf’i günümüz medeniyeti tamamen sular altında bırakıp; tarihin tozlu sayfalarına gömecek.

İçindekiler

1)Hasankeyf gezi rehberi: HASANKEYF’İ SON KEZ GÖRMEK

Geçmiş yıllarda birkaç kez ziyaret ettiğim Hasankeyf’i; Mardin seyahatimiz kapsamında bir kez daha görme fırsatı yakaladım. Yeniden Hasankeyf’e ayak basmanın heyecanı müthiş ancak her gelişinizde Hasankeyf’in yok oluşuna tanık olmak derinden yaralıyor insanı.

Hasankeyf gezi rehberi
Hasankeyf gezi rehberi

Bu kez İsa eşlik etti, gezdirdi, anlattı bize Hasankeyf’i. İsa, fotoğraf çekmeyi çok seven, üniversitede turizm okumak isteyen, kalbi tertemiz bir anadolu çocuğu. Yaklaşık iki saat bize eşlik etti; Hasankeyf’i, baraj meselesini, geleceğe dair kaygılarını, hayallerini anlattı. Onu dinleyince bir kez daha bu topraklar üzerinde yaşayan insanlar çok başka dedim kendi kendime. Hakikaten öyle. Seyahatlerim sırasında en çok önem verdiğim şeylerden biri o coğrafyada yaşayan insanların hikayelerine, hayallerine tanık olabilmek. Güneydoğu tam da böyle bir yer. Yüreği tertemiz insanların hayatlarının içine giriyorsunuz. Sizi sofralarına buyur edip; koskoca bir gülümsemeyle uğurluyorlar.

Bu arada altını çizmeliyim; İsa cep telefonuyla harika fotoğraflar çekiyor.  En büyük hayallerinden biriyse fotoğraf makinesi almak. Hasankeyf’e giderseniz, benden selam söyleyip İsa’yı bulun. Instagram hesabı @isagozel6572, takip edip, gitmeden yazabilirsiniz.

İsa dışında askerlik arkadaşım, kıymetli dostum, abim Hamdullah da ekipteydi. Midyat’ta sağ olsun evini açtı bize. Midyat’ı da detaylı gezdik hep birlikte.

Hasankeyf gezi rehberi
Hasankeyf gezi rehberi

Bu arada Hasankeyf’te yaklaşık dört bin mağara bulunuyormuş. İnsanlar buralarda yaşarmış ki mağaraların iki katlı hatta üç katlı olanı bile var. Önceleri  bazılarında kafe ve işletmeler varken şuan sadece bir küçük işletme bulunuyor.

2)Hasankeyf gezi rehberi: ILISU BARAJI VE YENİ HASANKEYF

Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali Projesi 1950’lerde ortaya çıkmış. 2006 yılında da ilk kazma vurulmuş ve süreç başlamış. Dicle Nehri üzerinde yükseliyor. Geldiğimiz noktada; Hasankeyf, fotoğraflarda gördüğünüz şekli almış ve birkaç yıl içinde suyun yükselmesi ile tamamen sular altında kalacak. Henüz günyüzüne çıkmamış eserler, yüzlerce mağara Şanlıurfa Halfeti ile aynı kaderi paylaşacak.

Ilısu Barajı ülkenin en çok enerji üreten dördüncü barajı olacakmış. Ayrıca yetkililer su altı turizmi için çalışmalar yapıldığını ve sular altında kalan eserlerin turizme kavuşturulacağını belirtmiş.

Hasankeyf gezi rehberi
Hasankeyf gezi rehberi

Gördüğümde çok şaşırmıştım. Bazı eserler çimentoyla kaplanmış. Sebebini İsa’ya sorduğumda. Su altında eserlerin bozulmaması ve yıllar sonra sular çekilirse tekrar günyüzüne çıkması amaçlanıyormuş.

Bu arada bu proje kapsamında 50-60 yıl boyunca enerji üretimi gerçekleştirilecek. Sonrası yok. Peki şimdi soruyorum; buna değer mi? Eğer hayatınızda bir kez Hasankeyf’i gördüyseniz, eminim bu soruyu hayır diyerek cevaplayacaksınız.

Baraj ile ilgili DSİ’nin web sitesinde yer alan detaylar için tıklayabilirsiniz.

3)Hasankeyf gezi rehberi: HALK İKİYE BÖLÜNMÜŞ

Proje kapsamında ilçe daha yüksek bir yerde yapılan yeni Hasankey’e taşınacak. Bu durum bazılarını mutlu ederken, bir kesim de hayatlarının tamamen değişecek olmasından dolayı kaygılı.

Yeni kent merkezinde evler 116 bin TL karşılığında ailelere satılmış, eski evler de belli bir ücret karışılığında devlet tarafından satın alınmış. Ancak buradaki en büyük problem şu; eğer evli değilseniz size ev ve iş yeri verilmiyor. Mağdur olan kişiler bu sorunun çözüme kavuşturulmasını bekliyor. Bir diğer şart da ikametinizin Hasankeyf’te olması. Kaygılı, öfkeli insanların yanında gelinen durumdan mutlu olan insanlar da var. Yepyeni evlere sahip olacaklarını ve daha iyi şartlarda yaşayacaklarını söylüyorlar.

Hasankeyf
Hasankeyf

4)Hasankeyf gezi rehberi: ULAŞIM

Hasankeyf Batman il sınırlarında yer alıyor. Bu kez Midyat’tan çıktık yola. Yaklaşık 45 km, 40 dakikalık br mesafe var. Daha önce Batman Havalimanı’ndan direk geçmiştik. Oradan da yaklaşık 45 dakikalık bir uzaklık mevcut. Araç kiralayıp devam etmek en rahat seçenek. Ancak Midyat’tan ve Batman’dan minibüs, otobüslerle de ulaşabilirsiniz.

Hasankeyf tamamen sular altında kalmadan gidin ve insana rağmen hala ihtişamıyla sizi selamlayan Mezopotamya’nın büyüsüne kapılın. Bir de Hasankeyf çarşıda bulunan ‘Yolgeçen Hanı’nda soluklanıp dibek kahvenizi yudumlayın derim. Buruk ama unutamayacağınız bir deneyim ve keyif yaşayacaksınız. Benden söylemesi.

Bu yazımı beğendiyseniz sizi Konya gezi rehberi için böyle alalım.

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here