Salina Turda Gezi Rehberi. Transilvanya’nın en önemli yerlerinden birine gittim geçtiğimiz hafta sonu. Dünyanın en güzel 22. yeri seçilen, tarihi yüzyıllar öncesine dayanan ve Romanya’nın tüm dünyaya kazandırdığı; uzay üssü, korku filmi mekanı tadında, muazzam Salina Turda Tuz Madeni…


İçindekiler

1) Salina Turda Gezi Rehberi: MADENİN İLGİNÇ ÖZELLİKLERİ

Malumunuz geçtiğimiz hafta sonu hızlandırılmış bir Romanya Seyahati yaptım. Vakit sorunum olmasına ve mevsim şartlarına rağmen daha fazla ertelemeden gittim Romanya’ya. Sebebi de işte bu çılgın maden Salina Turda.

Salina Turda Gezi Rehberi.
Salina Turda Gezi Rehberi. Dönme dolaptan çektim kareyi; neyse ki netlemiş makina

Yüzlerce metre uzunluğunda, duvarları tuz kaplı dar bir tünel, gittikçe düşen sıcaklık ve yoğunlaşan kesif tuz kokusu.

Salina Turda, ortaçağ’dan günümüze; ta ki 1932 yılına kadar aktif; yerin yaklaşık 150-200 metre altına kadar inen sıra dışı bir tuz madeni. Kesinlikle tünelden içeri adım atmanızla birlikte sizi heyecanlandıran ve fazlasıyla hayret uyandıracak özel bir yer. Zira Unesco tarafından koruma altına alınmış olması ve dünyanın en güzel 22. yeri seçilmesi boşuna değil.

Salina Turda Gezi Rehberi. Ekipmanın iyi olmadığı için bu fotoğrafı farklı bir yerden aldım. Bana ait değildir:)
Salina Turda Gezi Rehberi. Madenin gölet kısmı *Ekipmanın iyi olmadığı için bu fotoğrafı da farklı bir yerden aldım. Bana ait değildir.

Şunu da belirtmeliyim ki astım ve alerjik hastalıklar için şifalıymış maden. İçerideki nemli havadan dolayı herhangi bir bakteri yaşamıyor. Nem %80, hava sıcaklığı 10 derece civarı. Aklınızda olsun.

Ayrıca tünelin sonunda balkona gelip, asansör ya da merdiven ile aşağıya iniyorsunuz. Ama 13 kat ineceksiniz. Benden söylemesi. Biz merdivenlerden inip, asansörle çıkmayı tercih ettik.

Madeni 2 bölüm olarak düşünebilirsiniz. 1. bölüm zemine indiğiniz ve aktiviteleri yaptığınız, 2. bölüm ise maden faaliyetteyken çöküp sular altında kalan; bir göletin olduğu yer. Burası seviye olarak en alt kısım. Dilerseniz gölde sal kiralayıp kürek çekebilirsiniz.

Salina Turda Gezi Rehberi.
Salina Turda Gezi Rehberi.

2) Salina Turda Gezi Rehberi: MADENİN TARİHÇESİ

1200’lü yıllarda tuz, altın kadar değerli bir madenmiş. Hatta şövalyelerin maaşlarının bir kısmı tuz ile ödenirmiş ve Salina Turda’dan çıkarılan tuzlar şövalyelere dağıtılırmış. Ayrıca Avusturya-Macaristan krallığı tuz ihtiyacının tamamını buradan karşılamış. 1932 yılına gelindiğinde maden kapatılıp, peynir deposu olarak kullanılıp, II. Dünya Savaşı’nda ise sığınak olarak değerlendirilmiş. 1990’lı yılların başında da tamamen turistik bir yere dönüştürülüp, ziyaretçilere açılan Salina Turda, 2013 yılına kadar 2 milyon ziyaretçi ağırlamış.

3) Salina Turda Gezi Rehberi: AKTİVİTELER

Salina Turda'ya otostop
Salina Turda’ya otostop

Başlığa bakınca sanki oyun, eğlence parkı yazısı yazıyorum hissine kapıldım. Merak etmeyin hala Salina Turda’yı yazıyorum. Bu başlığı kullanmamın sebebi, burada yapabileceğiniz birçok aktivite olması. Mini golf sahası, masa tenisi, bilardo, sal kiralama, anfi tiyatro ve koca bir dönme dolap(bizzat denedik, kişi başı 5 Lei). Bir maden için sıra dışı ve çok fazla değil mi sizce de. Yine çocuklar için minik bir eğlence bölümü ve hediyelik eşya satılan bir bölüm de mevcut.

4) Salina Turda Gezi Rehberi: ULAŞIM

Salina Turda, adından da anlaşılabileceği üzere Turda şehrinde yer almakta. Cluj’a 30 km, Braşov’a 220 km uzaklıkta. Biz Cluj’dan otostopla yarım saatte geldik madene. Heyecandan Turda’yı gezmeden direk madene attık kendimizi. Giriş ücreti: öğrenci 10 Lei, Tam 20 Lei. Minik bir ipucu; öğrenci değilim bildiğiniz gibi ama girişte nasılsa bir anda aklıma geldi ve cebimdeki akbili gösterip öğrenciyim dedim. Görevli doğru düzgün bakmadı bile ve yıllar sonra kendimi öğrenci gibi hissettim o an ve öğrenci tarifesinden yapmış oldum girişimi. Bu arada 1 Lei = 0,84 TL civarında.

Benden söylemesi Romanya bilinenin aksine içinde görülecek çok keyifli yerleri olan bir ülke. Muhtemelen yazıyı okuduktan sonra siz de bir Romanya planı yapacaksınız.

salina turda madeni

Salina Turda giriş

Salina Turda manzara

salina turda konser

*Fotoğrafların bir kısmı salinaturda.eu ve businessinsider.com sitelerinden alınmıştır.

Bu yazımı beğendiyseniz Romanya’nın bir diğer önemli turistik yerlerinden Sibiu gezi rehberine alalım.

3 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here