Güzeller güzeli Sibiu. Brugge hasretimi giderdim.

Romanya seyahatimin en özel bölümlerinden biri oldu Sibiu. Nedenine gelince; kent Transilvanya hatta tüm Romanya’nın en önemli kültür-sanat merkezi, dünyanın en huzurlu 8. şehri ve Alman mimarisinin hayat verdiği, şimdilerin öğrenci kenti…

Sibiu Sokakları
Sibiu Sokakları

TARİHÇE 

İlk adı Hermannstadt olan Sibiu, 12. yüzyılda Alman Saksonları tarafından eski bir Roma köyünün üzerine inşa edilen ve II. Dünya Savaşı’na kadar Alman nüfusunun yoğunlukta olduğu bir şehir. Günümüzde ise 160.000 civarı nüfusa sahip.  Seyahatim öncesi yaptığım araştırmalarda şehre ait resimleri görünce ilk aklıma gelen Brugge oldu. Sibiu da adeta Brugge gibi asırlar öncesinden bugüne, çok iyi korunarak gelmiş ve orijinal yapısını kaybetmemiş Avrupa şehirlerinden biri. Keyifli sokakları, tarihi binaları ve mekanlarıyla, 1920’lerde ilk üniversitenin açılmasıyla birlikte öğrenci şehri olmaya başlamış. Yani bir nevi bizim Eskişehir.

Tekrar geçmişe dönecek olursak… Romanya’daki ilk eczane, hastane ve okul Sibiu’da açılmış. Hatta ilk müze ve ilk kitap da yine Sibiu’da hayat bulmuş. Dolayısıyla ülke tarihindeki birçok önemli gelişmeye ev sahipliği yapmış Sibiu.

Senenin ilk karını Sibiu'da gördüm
Senenin ilk karını Sibiu’da gördüm

SIBIU’YA DAİR BİLMENİZ GEREKENLER

-Alman kültürü, mimarisi ve nüfusunun bu kadar etkilediği bir yerde Oktoborfest‘den bahsetsek herhalde şaşırmassınız. Evet yanlış okumuyorsunuz. Hepimizin bildiği o keyifli festival aynı isimle Sibiu’da da yapılıyor. Romanya seyahatinizi Ekim ayına denk getirirseniz, festivali de ajandanıza kaydetmeyi unutmayın.

-Romanya’nın kültür ve sanat başkenti olarak gösterilen Sibiu, 2007 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmiş. Hatırlarsınız belki 2010 yılında İstanbul da bu unvanı kazanmıştı.

-Ayrıca Sibiu, Forbes Dergisi tarafından Avrupa’nın en huzurlu 8. kenti seçilmiş. Renkli cafe-pubları ile Sibiu, dinamik bir öğrenci nüfusuna sahip olmasına rağmen sokaklarında gezerken fazlasıyla bu unvanı hak etmiş olduğunu göreceksiniz. Maksimum dozda huzur yani.

-Şehri iki bölüm olarak düşünebilirsiniz; hatta yükselti farkından dolayı iki katlı bir ev gibi desek yanlış olmaz sanırım. Alt bölümde meydanlar ve daha küçük evler bulunmakta. Burası eski zamanlarda daha çok üretimin yapıldığı yer olmuş. Üst bölüm ise ticari faaliyetlerin yoğun olduğu yer olarak geçmiş kayıtlara. Burada da yapımı daha sonra tamamlanan renkli binalar ve benim şehrin merkezi olduğunu tahmin ettiğim bir meydan var. Meydan da sağlı sollu kafeler mevcut. En çok dikkatimi çeken de binaların çatılarında yer alan gözetleme bölümleri oldu. Gittiğinizde kesinlikle sizin de dikkatinizi çekecektir.

Konsey Kulesi'nden
Konsey Kulesi’nden

ULAŞIM

Romanya’da otostop kültürü çok yaygın olduğu için ben de otostop kullandım sık sık ve Turda-Sibiu arası 150 kilometrelik mesafeyi otostopla geçtim. Bükreş’ten gelmek isterseniz 7 saatlik bir tren yolcuğu ile ulaşabilirsiniz.

Bir parça huzur almaya geldim; sanırım en doğru yerdeyim
Bir parça huzur almaya geldim; sanırım en doğru yerdeyim

YEME İÇME / KONAKLAMA

Yemek konusunda tercih edebileceğiniz bir çok nokta var. Bu tamamen sizin bütçenize ve damak zevkinize kalmış. Biz yemeği meydana yakın köşebaşındaki çok kalabalık bir mekanda yedik. Ama adını bir türlü hatırlayamıyorum. Yemek sonrası ise Romanya’nın meşhur birası olan Ursus’u denemek için Cafe Museum’a attık kendimizi. Konaklama için gecelik kişi başı 50 TL’nin altında rahatlıkla hosteller bulabilirsiniz. Şehirde kalmadığım için herhangi bir tavsiye veremiyorum.

Alt şehre giden yol
Alt şehre giden yol

GEZİLECEK YERLER

Demir Köprü, Piata Mare (Büyük Meydan), Konsey Kulesi, Surlar ve tabi ki Sibiu’nun huzur dolu sokakları…

4 COMMENTS

  1. Daha önce bir kez gezdim sibiuyu ancak bu kadar detayı bilmiyordum. Yararlı oldu bnm için yazı. Gıtmeyenlere bn de tavsıye edıyorum

    • Değerli yorumunuz için tesekkur ederım. Sibiu kesinlikle görülmesi gereken Avrupa şehirlerinden. Sevgiler…

  2. Merhaba, otopeni havaalanında otobüs ile Sibiu’ya geçmek istiyorum. Otogara havaalanından nasıl ulaşabilirim?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here