1 yıl boyunca Avusturalya ya da Yeni Zelanda’da yaşayarak; dil eğitimi alabileceğiniz, yasal olarak çalışıp para kazanabileceğiniz ya da sadece tatil yapabiliceğiniz ve çok kişi tarafından bilinmeyen bir yurt dışı programı var; Work and Holiday.

Yurt dışı fırsatları denildiğinde ilk akla gelen programlar genellikle Work and Travel, Erasmus değişim programları, Aiesec ya da Interrail. ‘Okurken araya bir de yurt dışı sıkıştırayım’ diyen arkadaşların başvurdukları yolların başında gelir bu programlar ancak her programın belirli ve zorlu şartları vardır. Bildiğiniz gibi work and travel için paraya, erasmus için kafaya, interrail içinse cesarete ve heyecana ihtiyacınız var.

AVUSTURALYA
AVUSTURALYA

Bu yazıyı okuduğunuzda size çok güzel fırsatların kapılarını açacak; muhtemelen daha önce hiç duymadığınız ya da hakkında pek bilgi sahibi olmadığınız bir program hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Hatta ben bunu yaparım derseniz; Avusturalya ya da Yeni Zelanda 1 yıllığına yeni eviniz olacak.

PEKİ NEDİR BU PROGRAM

Tabi ki ‘Work and Holiday’den bahsediyorum. Hükümetler arasında yapılan anlaşma kapsamında her yıl şartları sağlayan 100 Türk vatandaşı Avusturalya’da oturma ve çalışma iznini kapsayan 1 yıllık  vizeye sahip oluyor. Katılım şartlarından bahsetmeden önce biraz daha özetleyelim süreci. Her yıl 1 Temmuz’da yeni başvuru dönemi açılır, başvuran ve şartları sağlayan ilk 100 kişi vizeyi almaya hak kazanır. İlk 100 kişi içine girdiğinizi varsayalım. Geriye kalan prosedürleri de halledip (evrak işlemleri), uçak biletinizi alıp iniyorsunuz güneye. Önünüzde koca 1 yıl var. Çalışıp para kazanabilirsiniz, dil kursuna katılabilirsiniz ya da ben sadece tatil yaparım deyip; kafanıza göre takılırsınız. Kontrol tamamen sizde. Tüm organizasyon size ait. Cebinizde para olması da şart değil; yasal çalışma izniyle haftada belli saatlerde çalışıp para kazanabilirsiniz.


 

YENI ZELANDA
YENI ZELANDA

Kriterlere gelecek olursak ki bence gayet makul şartlar aranıyor. Maddeler halinde sıralayalım;

  1. TC vatandaşı olmak
  2. Önlisans, lisans ya da yükseklisans öğrencisi olmak, mezun olmanız halinde de katılabilirsiniz.
  3. 18-30 yaş arasında olmak.
  4. IELTS sınavından minimum 4,5 puan almak.

 

Belirttiğim gibi bu şartları sağlıyorsanız aman ha 1 Temmuz’da başvurunuzu hemen yapın. Avusturalya sandığınızdan da yakın;)

Work and Holiday ile aynı şartları sağlayan; Yeni Zelanda’ya gidebileceğiniz diğer program da Working Holiday. Gördüğünüz gibi en büyük fark programların isimleri.

*Her iki programda da dil eğitimi almak isterseniz maksimum 4 ay, aynı iş yerinde de yine maksimum 6 ay çalışabilirsiniz. 

*Avusturalya için 100 kişilik kontenjan hemen doluyor ancak Yeni Zelanda’ya aşırı talep olmadığı için rahatlıkla şanslı 100 kişi arasına girebilirsiniz. Yeni Zelanda opsiyonunu kesinlikle atlamayın derim. Ülke yeryüzündeki cennet resmen. Yaşam kalitesi ve standartları da bir hayli yüksek. 

Başvuruyu yurt dışı eğitim danışmanlığı yapan firmalar aracılığıyla yapabilirsiniz. Zaten programı arama motorlarında aradığınızda önünüze birçok danışmanlık firması çıkacak. Bu firmalar sizin adınıza başvuru yapıp; evrak işlerini takip ediyorlar. Yani işinizi bir nebze de olsa kolaylaştırıyorlar diyelim. Tabi cüzzi bir miktar ücret ödüyorsunuz bu firmalara. Yanlış hatırlamıyorsam 200-250 TL arası bir rakam.

Özellikle şunu söylemeliyim ki; eğer henüz iş hayatına atılmadıysanız kesinlikle tecrübe etmeniz gereken bir fırsat. Kaçırmayın.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here