Her şey hayal kurmakla başlar dedik; hayallerimize sarıldık; aylar öncesinden planlar, rotalar hazırladık,ucuz uçak bileti kovaladık derken gün geldi çattı; çantalarımızı sırtlanıp düştük Avrupa’nın yollarına. Bu yazıda bu süreçteki en önemli konulardan biri olan ‘sırt çantamızda ne olmalı, nasıl olmalı’ gibi konularda tecrübelerimi ve tavsiyelerimi paylaşacağım.

10277874_10153177760469934_74802764145793603_n
TEMİZLİK ÖNEMLİ ŞEY

ÖNCELİKLE DOĞRU SIRT ÇANTASI SEÇİMİ

YİNE BİR GÜN TRENE BİNİYORUM
YİNE BİR GÜN TRENE BİNİYORUM

Sırt çantasınızı doldurmadan önce kaç litrelik bir çantayla gideceğinize karar vermelisiniz; bu noktada çanta seçimini yaparken yolculuğun kaç gün süreceği en önemli kriter. 15 günlük interrail maceramaa 50 litrelik bir çantayla çıktım. Bu süre için 50 litre rahatlıkla işinizi görecektir. Ayrıca şunu belirtmeliyim; tatil süreniz ne kadar uzun olursa olsun 80 litrelik çantadan fazlasını tercih etmeyin. Unutmayın; uzun yürüyüşler yapacaksanız ve çanta ne kadar büyük olursa; ağırlığı da o kadar artacaktır. Keyifli maceranız işkence haline gelmesin. Diğer nokta da tercih edeceğiniz çantanın hava alması ve su geçirmez malzemeden yapılmış olması. Ayrıca karın kısmı için kayışlı çantaları tercih edin ki ağırlık tüm vücudunuza yayılsın. Günlerce yolda olacaksınız. Bir de sakın maliyeti düşürmek için ucuz çanta tercih etmeyin. Unutmayın dayanıklılık, kaliteli ve hafif bir çanta alacaksınız;)

BENİMKİ SOL TARAFTA:)
BENİMKİ SOL TARAFTA:)

ÇANTADA OLMASI GEREKENLER

Seyahatiniz boyunca kıyafetten, ilaca, konserveden, kamp malzemelerine işinize yarayacak ve hayatınızı kolaylaştıracak birçok şeye ihtiyacınız olacak. Ama bu nokta çok kritik; çünkü eksiğim kalmasın; 1 tişört de fazla koyayım derken; çantanın ağırlığı olması gerekenden daha fazla olabilir ve yine aynı nokta; tatiliniz işkenceye dönüşür. Aman dikkat. Dolayısıyla minimum malzemelerle maksimum fayda sağlamak çok önemli. Ayrıca her geçen gün çantanın ağırlığı artacak. Alacağınız hediyelik eşyalar, gıda maddeleri vs.

Malzeme listesinden önce; ergonomik şekilde çanta hazırlamak için işimize yarayacak bir yöntemi gösterelim:

https://www.youtube.com/watch?v=zN4i8kwlYd4

MALZEME LİSTEMİZ

Aşağıdaki tabloda sıcak mevsimlerde yola çıktığınızı varsayarak çantanızda olması gereken malzemeleri sıraladım. Kazak, bot vs eklemedim. Tabi ki bu listeye mevsim koşulları ve sizin tercihleriniz doğrultusunda eklemeler, çıkarmalar yapılabilir; bundan sonrası sizde.

SAĞLIK  EVRAK KIYAFET
Ağrı kesici Pasaport Çorap
Pişik kremi Kimlik İç çamaşırı
Vitaminler Nakit para Terlik
Varsa kullandığınız ilaçlar Kullanacağınız kredi ve banka kartları Sandalet
Güneş kremi Spor ayakkabı
Pudra Acil durumlar için yakınlarınızın telefon numaraları Şapka
Kas gevşetici Pantolon
Yara bandı İndirim kartları Tişört
Pastil Seyahat biletleri Yağmurluk
Mide ilacı Seyahat belgeleri Polar hırka
Kolonya Tüm belgelerin fotokopileri Güneş gözlüğü
Kişisel bakım ürünleri Mayo-bikini
KAMP MALZEMELERİ IVIR ZIVIR GIDA
Çadır Not defteri Konserve yiyecekler
Uyku tulumu Kitap Atıştırmalıklar
Mat Kalem Evde hazırlayacağınız yiyecekler. En azından birkaç gün yemeğe para vermezsiniz
Çarşaf Sözlük
Havlu Kulaklık
Çok amaçlı çakı MP3 player
Çatal-bıçak-kaşık Hafıza kartları
Çakmak Şarj aletleri
El feneri Priz için dönüştürücü
Asma kilit Bel veya kol çantası
Şemsiye
Yastık

2 COMMENTS

  1. Merhaba. Bir kaç gundür kaliteli ve dayanıklı sırt çantası, tulum ve çadır arıyorum. Bunları aldığınız yeri veya markalarını söyler misiniz acaba ?

    • Merhaba, İstanbul’da yaşıyor olduğunu varsayarak seni Decathlon’a yönlendirebilirim. Hem çok çeşit hem de bütçene göre çanta seçebilirsin. Ben 50′ lik Quecha kullanıyorum. 15 günde 4 ülke yaptım çantayla ve sonrasında defalarca yurtiçi-dışı seyahatlerim oldu. Çok memnunum. Fiyatı da 160 TL civarıydı.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here