İtalya’nın tadına doyamadan; Almanya’da alıyoruz soluğu. Çoğu gezginin önceliği arasında olmasa da; Berlin, kesinlikle rotanıza eklemeniz gereken bir metropolitan. Yıllardır halalarımızın, teyzelerimizin çikolata getirdiği Almanya’nın başkentindeyiz. Tabi ki daha önemlisi; sahip olduğu tarihi birikimi; bilinçli bir şekilde günümüze taşıyıp; modern hayatla birleştirmiş bir şehirdeyiz.

Yüzyıllar öncesinden çıkıp; yakın zamana ayak basıyoruz sanki. Müthiş tarihiyle Roma, Floransa ve Venedik’i geride bırakıp; düzen, disiplin ve modernizmin başkenti Berlin’deyiz.

16107-Berlin-Summer--by-matthias-makarinus
BERLIN IN BERLIN

Berlin, büyük olduğu için günübirlik gezilerle şehri tam olarak keşfetmeniz mümkün değil; şahsi fikrim en az 3 gün kalmalısınız. Ayrıca beklentilerimizin çok çok üstündeydi şehir; hatta tam olarak hakkını veremediğimiz için ilk fırsatta tekrar orada olacağız. Siz siz olun Berlin’i doyasıya gezin; ama en az 3 gün.


KONAKLAMAYI NASIL YAPTIK? BERLIN’E NASIL GELDİK?

Almanya’da akraba ziyaretlerini de araya sıkıştıralım dedik ve konaklama işini Frankfurt’ta yaptık dolayısıyla Berlin’e yalnızca bir gün ayırabildik.

Rota ile ilgili bir parantez açmalıyım; Venedik’ten gece treni ile birkaç aktarma yaptıktan sonra sabah Münih’e geldik. Hazır Almanya’ya gelmişken akrabaları görmemek olmaz diyip; kuzenlerle buluştuk. Yıllardır görüşmemiştik; gerçekten iyi bir fırsat oldu. Münih’ten Frankfurt’a geçip 3 gün kuzenlerimde kaldık. Frankfurt ve Stuttgart’ı gezdik hep birlikte. Dolu dolu 3 gün geçirip; hem hasret giderdik hem de banyo, duş, ev yemeği imkanlarıyla kendimizi yeniledik:) 3 günün sonunda yine gece treniyle kuzeye; Berlin’e geçtik.


Berlin Hauptbahnhof
Berlin Hauptbahnhof

Sabaha karşı Berlin Tren İstasyonu’na geldik; interrailde tren kullandığınız için şehri keşfetmeye başladığınız ilk yer olur tren garları; Avrupa’da demir yolları son derece yaygın ve gelişmiş olduğu için de şehir merkezinde olur genellikle son duraklar.

Her zaman yaptığımız gibi ilk iş hemen bir şehir haritası alıyoruz turist noktasından. Ücret 1 Euro. Başlıyoruz plan yapmaya. Akşamına Brugge’e geçeceğimiz için yalnızca 1 günümüz var ve en dolusundan bir Berlin gezisi yapmak zorundayız. Yol arkadaşım, can dostum Eren ile ‘nereden başlasak, nasıl gezsek’ diye kafa patlatırken; rastgele bir görevlinin yanına gidip; tavsiye istiyoruz. Şanslıyız ki görevli Türk çıkıyor. Ali Abi yaklaşık 20 yıldır Almanya’da devlet memuru. Tren garındaki Türk görevlilerden biri. Haritayı veriyoruz ona; merdivenlere oturup başlıyoruz plan yapmaya.

Yarım saat sohbet ettikten sonra ayrılıyoruz Ali Abi’nin yanından. Plan belli; vaktimiz kısıtlı olduğu için garın yanından kalkan ‘Berlin Citysightseeing’e atlıyoruz. Berlin’in en güzel 20 noktasını gezeceğiz. Sistem şu; tek bir bilet alıyorsunuz 15 Euro (günlük); rehber anlatımı eşliğinde belirtilen noktalardan geçiyorsunuz. İstediğiniz yerde inip; tekrar istediğiniz zaman biletinizi göstererek gelen ilk otobüse binip; güzergaha devam ediyorsunuz. Tur boyunca gezmeniz gereken yerlerin birçoğunu görüyorsunuz. Ayrıca rehber anlatımı olması da ekstra keyifli.

City Sightseeing Berlin, Hop On - Hop Off Bus Tours
City Sightseeing Berlin, Hop On – Hop Off Bus Tours

Yaklaşık benim saydığım 5 kere indi-bindi yapıp; bazı noktaları yürüyerek keşfediyoruz; yürüyerek; elde harita gezmek kadar keyifli bir olay yok bence. Vakit olsaydı hiç otobüs kullanmadan tüm şehri adımlardık.Nereleri gezdiğimizi yazının sonunda detaylı yazacağım için bu konuyu şimdilik  kapatıp; Berlin’e dair kısa kısa önemli noktaları belirtmek isterim;

⇒ Berlin, metro ağı açısından oldukça gelişmiş. Yürümeyi tercih etmezseniz birçok yapıya metro kullanarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca aklınızda olsun; U Simgeli U Bahn trenler yer altından, S simgeli S Bahn trenler yer üstünden gidiyor.

⇒ Çok sık toplu taşıma kullanmak isterseniz tüm gün sınırsız kullanabileceğiniz ‘Berlin Pass’ alın. Ancak 50 Euro’nun üzerindeydi fiyat. Yine bütçeye göre tercih sizin. Ayrıca; bu karttan hafta sonları 2 kişi yararlanabilirsiniz.

⇒Henüz yola çıkmamış kişilerdeki en büyük korkudur İngilizce mevzusu; kafada bir Berlin hayali varsa; bu korkuyu silin. Çünkü tabelalarda Türkçe ifadeler mevcut. Zaten her yer Türk; tabelaya ne hacet 🙂

⇒Berlin’de birkaç gün kalacaksanız ve müzelere girerim derseniz müze kart alın. Daha ucuza mal edeceksiniz. Çünkü gezmeniz gereken çok müze var.

⇒ Tabi ki olmazsa olmazlardan; Alman birası. Hem de 50-60 centlere süpermarketlerde satın alabileceğiniz bol çeşit seçeneği mevcut. Bilen birine sorup alın derim çünkü seçmek gerçekten zor. Ayrıca Alman çikolatasını da unutmayın.

⇒Berlin kanallarında tekne turu yapın. Bu seçeneği kesinlikle pas geçmeyin. Fiyat 10-20 Euro.

⇒Bu püf nokta ya da öneri değil; ama özellikle paylaşmak istediğim başka bir anektot. Yapılan araştırmada Berlin nüfusunun %59’u agnostik ve ateistmiş 🙂

⇒Ayrıca şunu da belirtmeliyim; ‘Yahudi Soykırımı’ ve ‘İkinci Dünya Savaşı’ ile ilgili izlerlerle sık sık karşılaşıyorsunuz ancak Hitler’e ait hiçbir şey göremezsiniz; en azından biz görmedik.

GEZİLECEK YERLER

HHPERGAMON MUSEUM (BERGAMA MÜZESİ)

Şehrin en önemli müzelerinden Pergamon Museum yılda 900 bin ziyaretçiyi ağırlıyor. En önemli eserlerinden biri ‘Bergama Athena Tapınağı’nın Girişi’dir. Bu giriş Bergama’dan sökülmüş ve Almanya’ya götürülerek müzede sergilenmektedir.

Tourists at Check Point Charlie, Berlin. Image shot 2007. Exact date unknown.CHECKPOINT CHARLIE

Eski Doğu Berlin ve Batı Berlin’i ayıran sınır noktası. 2. Dünya Savaşı ile ilgili görsellerin yer aldığı alanda bol bol fotoğraf çektireceksiniz. Ayrıca savaşla ilgili hediyelik eşya da satın alabilirsiniz.

berlin-brandenburg-kapisiBRANDENBURG KAPISI

Berlin’in en önemli yapısı. Eskiden şehrin Doğu-Batı olarak ayrılması için kullanılmış; duvarın yıkılmasıyla birlikte artık ‘Almanya Birliği’nin simgesidir.

Holocaust-Mahnmal_Berlin_2006HOLOCAUST DENKMAL (KATLEDİLEN AVRUPALI YAHUDİLER ANITI)

 2711 bloktan oluşan yapı, 2. Dünya Savaşı’nda katledilen yahudileri anmak için inşa edilmiş. Ancak üzerinde hiçbir isim ya bilgi bulunmamasıyla dikkat çeker.

1024px-Berlin_Museumsinsel_FernsehturmMUSEUMSINSEL (MÜZELER ADASI)

İçinde 4 müze, 1 kilise ve 1 galeri bulunan alan. Perşembe günleri 18:00-22:00 arası ücretsiz.

Germany-Berlin-East-Side-Gallery-remaining-portion-of-Berlin-Wall3EAST SIDE GALLERY

Berlin Duvarı’nın bir parçası ve dünyanın farklı yerlerinden 105 sanatçının ‘özgürlük’ ile ilgili mesajlarını duvara işledikleri sanat galerisi. Uzunluğu 1.3 km’yi bulur. Ayrıca dünyada en uzun süre ile açık kalan açık hava galerisidir. Duvarda bulunan en ilgi çekici eserlerden birini seçtim:)

reichstag-10560283_1289x518-tcm41-125101-32REİCHSTAG (PARLEMONTO BİNASI)

Adolf Hitler’in Almanya’nın başına geçişine kadar Almanya Parlamentosu’nun toplandığı yerin ismidir. Bugün Almanya Parlamentosu yine aynı isimli binada, Berlin’de bulunmaktadır.

2 COMMENTS

  1. Merhaba, bilgilendirme için teşekkürler. Mayıs ayında günlük Berlin gezisi planlıyordum. 3 gün yeterli olur mu diye düşünürken, bir güne bile sığdırabilmeyi görmek iyi geldi 🙂

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here