Ballıkayalar Kamp Rehberi. Malumunuz son bir yıl yurt dışı gezilerine ara verip daha çok kamp olayına odaklandık ve her fırsatta malzemeleri sırtlanıp atıyoruz kendimizi doğanın kucağına. Bu kez yine İstanbul’a çok yakın noktalardan biri olan Ballıkayalar Tabiat Parkı’nda kurduk obayı.

Ballıkayalar Kamp Rehberi

1995 yılında ‘tabiat parkı’ statüsü kazanan Ballıkayalar, Gebze’nin Tavşanlı Köyü’nde yer alan, yaklaşık 2 km uzunluğunda bir vadi, kanyon. Barındırdığı zengin fauna ve İstanbul’a yakınlığı ile özellikle hafta sonu kaçamakları için ideal.

Ballıkayalar Kamp Rehberi

İlginç isminin hikayesi ise şöyle. Zamanında vadi arılar ve arı kovanları ile doluymuş. Hal böyle olunca da Ballıkayalar olmuş vadinin adı. Bu arada bir tane bile arı görmedim. Arı fobisi olanlar için dipnot olsun.

Daha önce günübirlik ziyaret edip, vadiye çıkma şansımız olmamıştı. Sadece girişte bulunan gölün etrafında vakit geçirmiştik. Bu kez kamp kurmak için hafta sonu erkenden Ballıkayalar’a attık kendimizi. Girişte araç için günlük 10 TL ödedik. Aracı park edip; malzemeleri sırtlandık ve kamp için yer aramaya başladık vadi içinde. Şunu özellikle belirtmeliyim ki; eğer treking ya da kamp için geliyorsanız kesinlikle sağlam bir ayakkabı ile gelin çünkü kireç taşları ve dere üzerinden, içinden ilerliyorsunuz. Parkur çok kolay değil. Ama çok keyifli. Yaklaşık 500 metre eşyalarla ilerleyip; kamp yerini bulduk. Bir gece kalıp ertesi gün geri döndük. Kamp için gidiyorsanız bir tavsiye daha; akşam vadi serin oluyor; kıyafet konusunda tedbirli gitmeyi unutmayın.

Ayrıca değinmek istediğim bir konu da; maalesef ülkemizde yer alan bu eşsiz doğal güzelliklere gerektiği kadar önemi vermiyor oluşumuz. Pazar sabahı çadırı toplayıp dönüşe geçtiğimizde vadinin içinde çöpler, yemek artıkları, hatta kıyafetler vardı. Maalesef Ballıkayalar Tabiat Parkı’nda Gebze Belediyesi’ne dair hiçbir iz göremedik. Burası gözlemlediğim kadarıyla birkaç işletmeye kiralanmış ve tamamen o işletmelerin insafına bırakılmış. Girişteki göl etrafı ve piknik alanı haricinde; vadi ile ilgilenmiyorlar (temizlik konusunda). Umarım belirli periyotlarla da olsa temizlik faaliyetleri yapılıyordur parkta.

Ballıkayalar Kamp Rehberi

Çöp manzaraları görmek insanın içini acıtıyor ama maalesef bilinçsiz bir toplum olmanın sonuçları ile her yerde karşılaşıyorsunuz. Can sıkıcı.

İçindekiler

Ballıkayalar Kamp Rehberi: NELER YAPILIR

 • KAMP:

  Ballıkayalar kesinlikle tecrübe edilmesi gereken bir kamp macerası sunuyor. Şartlar çok kolay değil ( hafta sonu olabildiğince erken gidin ki iyi bir kamp yeri bulun) ama tamamen doğanın içinde olduğunuzu düşününce keyfi bir başka oluyor. Burada elektrik, duş, wc yok. Bir kayanın üzerinde; suyun dibinde attık kampı; keyfi inanılmazdı. Zifiri karanlıkta yıldızları izlemek, doğanın sessizliğine kendinizi bırakmak; bir de kampta yenen yemeklerin lezzeti…

Ballıkayalar Kamp Rehberi
Ballıkayalar Kamp Rehberi
 • TREKING:

  Yazının başında da belirttiğim gibi; treking için gelecekseniz; kesinlikle sağlam bir ayakkabı ile gelin. Hem kayaların üzerinden yürüyecek hem de sudan geçmek zorunda kalacaksınız.Bu ilk treking rotası. Bir diğer rota da bizim kamp attığımız alanın üzerinde yer alıyor. Burası daha yüksekte. Ayrıca biz o kadar ilerlemediğimiz için görmedik ama kamp attığımız ilk rota üzerinde birkaç şelale olduğunu okumuştum internette.

 • YÜZME:

  Kamp kurduğumuz yerin tam yanında derin bir su birikintisi vardı. Gün boyu yüzmeye gelen insanlarla doldu taştı alan. Aklınızda olsun; ben buz gibi kaynak suyunda yüzerim derseniz; yedek kıyafet ya da mayo getirmeyi unutmayın.

 • KAYA TIRMANIŞI:

  Burası Türkiye’deki ilk kaya tırmanışı yapılan yer olarak gösteriliyor. Zorluk derecesine göre birçok nokta var tırmanış yapabileceğiniz ancak tabi ki gelişigüzel tırmanış yapamıyorsunuz. Ballıkayalar’a gitmeden önce internetten profesyonel destek ve planlama için organizasyon yapmanız gerekiyor. Alanda sürekli hizmet veren bir ekip yok.

 • PİKNİK:

  Özellikle günübirlik gidiyorsanız, yeme içme anlamında hizmet alabileceğiniz birkaç işletme var alanda. Biz herhangi bir hizmet almadık. Ayrıca girişte sizi karşılayan gölün kenarında piknik masaları mevcut.

Ballıkayalar Kamp Rehberi: ULAŞIM

Ballıkayalar Tabiat Parkı, Gebze’nin Tavşanlı Köyü’ne bağlı. İstanbul’a yaklaşık 60-65 km, Gebze’ye ise 10 km uzaklıkta bulunuyor. Biz şahsi aracımız ile gittik. Yukarıda belirttiğim gibi girişte 10 TL otopark ücreti ödedik. Giderken Gebze Sanayi’nin içinden geçeceksiniz. Yanlış gidiyoruz diye düşünmeyin sakın.

Bu yazımı beğendiyseniz hazırlamış olduğum kamp rehberi yazısına da göz atabalirsiniz.

3 COMMENTS

 1. uzun zamandır gitsek mi gitmesek mi diye düşünürken yazınızı okuduk gitmeye karar verdik. çok teşekkür paylaşım için.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here