sığacık gezi rehberi


Sığacık gezi rehberi. Geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiğimiz Urla seyahatinden sonra bu kez huzur katsayımızın biraz daha yükselmesine sebep olan; filmlerdeki meşhur sakin Ege köylerinden Sığacık’a gittik. Bir gün de olsa konaklayamamak ve tabi ki meşhur Sığacık pazarını yakalayamamanın yaşattığı bir burukluk olsa da; günübirlik Sığacık’ta nefes almak, sokaklarında kaybolmak ve taptaze deniz mahsullerinin tadına bakmak bile çok keyifliydi. Özellikle benim gibi kalabalıkları sevmeyen, hayali Akdeniz ya da Ege’de bir sahil kasabası, biraz toprak, ahşap bir ev, sebze-meyve ve hayvanlarıyla sade, huzurlu bir hayatın hayalini kuranlar için…

Dedim ya filmlerdeki meşhur kasaba diye. Hakikaten öyle. Sadeliği ve müthiş huzurlu sokakları tam kaybolmalık. Yürüyerek rahatlıkla gezebileceğiniz Sığacık’ta; tarihi sokaklarının yanı sıra, kale, hamam, cami ve Teos Antik Kent gibi önemli yapılar bulunuyor. Ayrıca bakir koylara da sahip olan Sığacık, sahip olduğu güzelliklerin yanında deniz-kum-güneş üçlemesi için de son derece ideal.

İçindekiler

Sığacık gezi rehberi: SIĞACIK’IN TARİHİ / YAPISI

Sığacık’ın tarihinden söz ederken sanıyorum Teos Antik Kenti’nden bahsetmessek olmaz. 12 İyon kentinden biri olan Sığacık’ın tarihi mö 1080’lere uzanıyor. Geçmiş çağlarda önemli bir ticaret noktası olan Teos içinde, Dionysos Tapınağı gibi önemli eserler mevcut. Antik kenti detaylı olarak gezilecek yerler kısmında anlatacağız.

Sığacık, İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı bir mahalle, bir günde rahatlıkla gezebileceğiniz büyüklükte. Tabi benim tavsiyem; vaktiniz varsa bir gece konaklayın.  2018 verilerine göre nüfusu yaklaşık 3,500 kişi; yaz aylarında gelen turist sebebiyle muhtemelen ciddi oranda artıyordur.


Sığacık gezi rehberi: GEZİLECEK YERLER

Mutlu insanların yaşadığı Sığacık birkaç günlük, kafa dinlemelik, şehrin kasoundan kaçıp, sokaklarında huzur bulacağınız bir yer. Sığacık’ı 3 bölüme ayırabiliriz. Teos Antik Kenti, Kaleiçi ve Akkum Plajı tarafı. Biz Akkum kısmına geçmedik. 

TEOS ANTİK KENTİ:

Yukarıda da bahsettiğim gibi Teos Antik Kenti yüzyıllar öncesinde kurulan 12 İyon kentinden biri. Giritliler tarafından kurulmuş.Büyük bir alan üzerine inşa edilmiş olup; hala kazı çalışmaları devam ediyor. Devam ediyor derken; kazı yapan 3 kişi gördüm sadece. İçinde dünyanın en büyük Dionysos Tapınağı, su deposu, tiyatro ve agora gibi yapılar mevcut. Giriş 6 TL olup; görevli birkaç dakika da olsa kent ile ilgili bilgi veriyor. Ayrıca broşürler mevcut. İstemeyi unutmayın. Sığacık merkezden 10 dakika mesafede.

SIĞACIK KALESİ

Sığacık merkezde taze ve leziz balık mahsullerini bulabileceğiniz restaurantlar var. Kale de tam sahil kenarında, hemen bu restaurantlardan sonra geliyor. Ama kale deyince aklınıza öyle çok büyük bir yapı gelmesin. Sahilde yer alan, küçük bir yapı. İçine girdiğiniz gibi bitiyor. Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmış.

KALEİÇİ / SIĞACIK SOKAKLARI

Kaleiçi, hemen limanın yanında başlayan restarurantlar ve kalenin hemen arkasındaki keyifli sokakların olduğu yer olarak geçiyor. Köyün kalbi desek yanlış olmaz sanırım. Tarihi evleri, kosnept dükkanları, kafeleri ve butik otelleriyle Sığacık sokakları film platosu gibi. Bu arada Ata Demirer’in ‘Olanlar Oldu’ filmi burada çekilmiş. Ayrıca kaleiçinde Süleyman Han Camisi de göreceğiniz yerlerden bir diğeri.

AKKUM PLAJI

Sığacık’taki en önemli plajlardan biriymiş Akkum Plajı. Biriymş diyorum zira ben gitmedim. Oradaki bir esnafla konuştuk. Plaj mavi bayraklı olup; merkeze çok yakın bir mesafedeymiş. Akkum dışında Ekmeksiz, Akarca ve Azmak gibi farklı seçenekler de mevcut. Aynı zamanda Sığacık’ta dalış ve rüzgar sörfü de yapabiliyorsunuz. Aklınızda olsun.

SIĞACIK PAZARI

Pazar günleri Sığacık pazarı kuruluyor. Maalesef biz kaçırdık. Pazarda Ege’nin yöresel meşhur otları ve yöre kadınlarının ellerinden çıkan lezzetleri bulabiliyorsunuz.

Sığacık gezi rehberi: YEME-İÇME

Merkezde birçok seçenek mevcut ama biz Ege’ye gelmişken deniz mahsulünden yana kullandık hakkımızı. Hemen merkezde kaleiçine girmeden balık restaurantları var. Bülent Abi’nin Yeri’ni tavsiye ederim. Balık ekmek ve kalamar yedik. Hayatımda yediğim en taze kalamarı orada yedim. Fiyatlar da gayet makul. Kaleiçi’nde gezerken konsept kafeler göreceksiniz, aynı zamanda sahil kısmında da çay bahçeleri ve birkaç şarap evi mevcut. Seçim sizin.

Sığacık gezi rehberi: KONAKLAMA

Maalesef günübrlik geldiğimiz için herhangi biri konaklama tavsiyesi paylaşamıyorum. Ama şunu söyleyebilirim ki seçenek çok fazla. Genelde Kaleiçi’ndeki taşevlerin altı dükkan ya da kafe, üstü pansiyon. Özellikle Haziran sonrası gidecekseniz gitmeden rezervasyonunuzu yaptırın. Seçenek çok da olsa, oda kapasitesi az sayıda. Ayrıca Sığacık’ta tekne turlarına katılabiliyorsunuz. Dolayısıyla günübirlik değil de en azından iki gün ayırabilirseniz kapsamlı bir Sığacık tatili yapmış olursunuz. Belirttiğim gibi konaklamayı Kaleiçi’ndeki bir yerde yapın.

Sığacık gezi rehberi: ULAŞIM

Bu kısıma kadar geldiyseniz Sığacık’ın Seferihisar’a bağlı olduğunu biliyorsunuz demektir. Seferihisar-Sığacık arası yaklaşık 7 km. Biz şahsi aracımızla Karşıya’dan 1 saat civarında Sığacık’a vardık. Ayrıca Seferihisar Sığacık arasında dolmuşlar mevcut.

Manisa doğumlu bir Egeli olarak bu yaşıma kadar; yanıbaşımdaki bu güzellikleri keşfetmemiş olmanın üzüntüsü artık yerini sevince bıraktı. Geçen sene Urla, bu sene Sığacık, seneye de planımız Eski Foça. Değmeyin keyfime. 

Gidiniz görünüz efendim, hayat sadece Alaçatı, Çeşme, Bodrum’dan ibaret değil. Kalın sağlıcakla.

Bu yazımı beğendiyseniz sizi şöyle alalım; Konya yazıma da göz atabilirsiniz.

6 COMMENTS

  1. Sığacık kale içinde satılan tatlılar ve hamur işleri için bile gidilebilecek bir yer. Ayrıca kale surlarının hemen dışında sahildeki çay bahçelerinde bu aldığınız yiyecekler ile oturarak çay alıp yiyebiliyorsunuz. Mutlaka ziyaret edilmeli.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here