Transilvanya’nın en önemli yerlerinden birine gittim geçtiğimiz hafta sonu. Dünyanın en güzel 22. yeri seçilen, tarihi yüzyıllar öncesine dayanan ve Romanya’nın tüm dünyaya kazandırdığı; uzay üssü, korku filmi mekanı tadında, muazzam Salina Turda Tuz Madeni…


Yazıya başlamadan önce, Romanya seyahatim için ulaşım sponsorum olan Metro Turizm Libadiye Şubesi Sorumlusu Ferhat Kayıkçı’ya bir kez daha teşekkür ediyorum. Birlikte keyifli bir işbirliği yapmış olduk.  Ayrıca siz de yurt içi, yurt dışı seyahatleriniz için otobüs, uçak biletinin yanı sıra otel rezervasyonu, araç-otobüs kiralama ve vize işlemleri gibi birçok konuda Libadiye METRO Turizm‘den uygun fiyatlarla hizmet alabilirsiniz: 0216 550 34 55 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.


Malumunuz geçtiğimiz hafta sonu hızlandırılmış bir Romanya Seyahati yaptım. Vakit sorunum olmasına ve mevsim şartlarına rağmen daha fazla ertelemeden gittim Romanya’ya. Sebebi de işte bu çılgın maden Salina Turda.

Dönme dolaptan çektim kareyi; neyseki netlemiş makina

Yüzlerce metre uzunluğunda, duvarları tuz kaplı dar bir tünel, gittikçe düşen sıcaklık ve yoğunlaşan kesif tuz kokusu.

Salina Turda, ortaçağ’dan günümüze; ta ki 1932 yılına kadar aktif; yerin yaklaşık 150-200 metre altına kadar inen sıra dışı bir tuz madeni. Kesinlikle tünelden içeri adım atmanızla birlikte sizi heyecanlandıran ve fazlasıyla hayret uyandıracak özel bir yer. Zira Unesco tarafından koruma altına alnımış olması ve dünyanın en güzel 22. yeri seçilmesi boşuna değil.

Ekipmanın iyi olmadığı için bu fotoğrafı farklı bir yerden aldım. Bana ait değildir:)
Madenin gölet kısmı *Ekipmanın iyi olmadığı için bu fotoğrafı da farklı bir yerden aldım. Bana ait değildir.

Şunu da belirtmeliyim ki astım ve alerjik hastalıklar için şifalıymış maden. İçerideki nemli havadan dolayı herhangi bir bakteri yaşamıyor. Nem %80, hava sıcaklığı 10 derece civarı. Aklınızda olsun.

Ayrıca tünelin sonunda balkona gelip, asansör ya da merdiven ile aşağıya iniyorsunuz. Ama 13 kat ineceksiniz. Benden söylemesi. Biz merdivenlerden inip, asansörle çıkmayı tercih ettik.

Madeni 2 bölüm olarak düşünebilirsiniz. 1. bölüm zemine indiğiniz ve aktiviteleri yaptığınız, 2. bölüm ise maden faaliyetteyken çöküp sular altında kalan; bir göletin olduğu yer. Burası seviye olarak en alt kısım. Dilerseniz gölde sal kiralayıp kürek çekebilirsiniz.

Salina Turda Giriş
Salina Turda Giriş

TARİHÇE

1200’lü yıllarda tuz, altın kadar değerli bir madenmiş. Hatta şövalyelerin maaşlarının bir kısmı tuz ile ödenirmiş ve Salina Turda’dan çıkarılan tuzlar şövalyelere dağıtılırmış. Ayrıca Avusturya-Macaristan krallığı tuz ihtiyacının tamamını buradan karşılamış. 1932 yılına gelindiğinde maden kapatılıp, peynir deposu olarak kullanılıp, II. Dünya Savaşı’nda ise sığınak olarak değerlendirilmiş. 1990’lı yılların başında da tamamen turistik bir yere dönüştürülüp, ziyaretçilere açılan Salina Turda, 2013 yılına kadar 2 milyon ziyaretçi ağırlamış.

AKTİVİTELER

Salina Turda'ya otostop
Salina Turda’ya otostop

Başlığa bakınca sanki oyun, eğlence parkı yazısı yazıyorum hissine kapıldım. Merak etmeyin hala Salina Turda’yı yazıyorum. Bu başlığı kullanmamın sebebi, burada yapabileceğiniz birçok aktivite olması. Mini golf sahası, masa tenisi, bilardo, sal kiralama, anfi tiyatro ve koca bir dönme dolap(bizzat denedik, kişi başı 5 Lei). Bir maden için sıra dışı ve çok fazla değil mi sizce de. Yine çocuklar için minik bir eğlence bölümü ve hediyelik eşya satılan bir bölüm de mevcut.

ULAŞIM

Salina Turda, adından da anlaşılabileceği üzere Turda şehrinde yer almakta. Cluj’a 30 km, Braşov’a 220 km uzaklıkta. Biz Cluj’dan otostopla yarım saatte geldik madene. Heyecandan Turda’yı gezmeden direk madene attık kendimizi. Giriş ücreti: öğrenci 10 Lei, Tam 20 Lei. Minik bir ipucu; öğrenci değilim bildiğiniz gibi ama girişte nasılsa bir anda aklıma geldi ve cebimdeki akbili gösterip öğrenciyim dedim. Görevli doğru düzgün bakmadı bile ve yıllar sonra kendimi öğrenci gibi hissettim o an ve öğrenci tarifesinden yapmış oldum girişimi. Bu arada 1 Lei = 0,84 TL civarında.

Benden söylemesi Romanya bilinenin aksine içinde görülecek çok keyifli yerleri olan bir ülke. Muhtemelen yazıyı okuduktan sonra siz de bir Romanya planı yapacaksınız.

salina turda madeni

Salina Turda giriş

Salina Turda manzara

salina turda konser

*Fotoğrafların bir kısmı salinaturda.eu ve businessinsider.com sitelerinden alınmıştır.

 

 

 

3 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here