Bozcaada gezi rehberi

Birkaç yıldır sürekli planlarımız arasında olan ancak bir türlü gidemediğimiz Bozcaada’ya nihayet gittik geçtiğimiz hafta sonu. Büyük bir heyecanla gittik, dönüş yolunda ise keşke birkaç gün daha kalabilseydik diye iç geçirdik ve ada keyfi yerini buruk bir hüzne bıraktı. Zira Bozcaada’ya ayak basanlar ne demek istediğimi anlayacaklardır. Henüz gitmeyenler, gitmeyi planlayanlar için Bozcaada’yı yazdım. Ada hayatı, konaklama, yeme-içme, mekanlar… İşte bütün bunları bulabileceğiniz benim Bozcaada gezi rehberim.

Bozcaada gezi rehberi
Bozcaada gezi rehberi

İçindekiler

1) Bozcaada gezi rehberi: Ada hakkında kısa bilgiler

Her şeyden önce gelin şöyle bir Bozcaada’nın geçmişine göz atalım. Geçmiş derken tabi ki derin tarihe girmeyeceğim; özellikle ada hakkında geçmişten bugüne ne olup bitmiş kısaca edindiğim bilgileri sizinle paylaşayım.

1.1) Bozcaada tarihi

Adada yapılan kazılar sonucu Bozcaada tarihinin MÖ 3000’lere dayandığı belirtiliyor. Stratejik konumundan dolayı defalarca istilaya uğramış ve el değiştirmiş. Adanın Yunan mitolojisindeki adı Tenedos imiş. Frigler, Cenevizliler, Bizanslılar derken, 1455 yılında Osmanlı topraklarına katılmış. 1912 yılında Yunanlıların himayesine girerken, 1923’de Lozan anlaşması kapsamında Gökçeada ile birlikte tekrar Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlanmış.

1.2) Geçim kaynağı

Ada halkının başlıca geçim kaynağı balıkçılık, bağcılık ve turizm. Bu arada adada dört çeşit üzüm yetişiyor, en önemlisi ise Çavuşbaşı üzümü. Bir ek bilgi de; adanın 1950’li yıllarda en önemli geçim kaynağı süngercilik. Bozcaada’da yer alan müzeye girdiğinizde sünger toplayıcılığı ile ilgili birçok bilgi ile karşılaşacaksınız.

Bozcaada gezi rehberi
Bozcaada gezi rehberi

1.3) Ada nüfusu ve yapısı

Bozcaada’da yerleşik nüfus 3 bin civarı olup; tabi ki yaz aylarında adaya gelen turist sayısıyla birlikte ciddi bir artış gözüküyor nüfusta.

Ada iki mahalleden oluşuyor; Rum ve Türk mahalleleri. Bu noktada bir anekdot daha paylaşalım; Rum Mahallesi 1910 yılında büyük bir yangın atlatmış. Amerikalı bir mimar adaya davet edilmiş ve tekrar inşa edilmiş mahalle. Rum Mahallesi taş evlerden, Türk Mahallesi de cumbalı evlerden oluşuyor.

Bozcaada yüz ölçümüm 3/1 bağlardan oluşuyor. Zira ada lezzetlerinin en başında geliyor Bozcaada’nın enfes şarapları. Bağcılığın tarihi 5 bin yıl.

Adada plastik poşet kullanımı yasaklanmış. Halk çevre konusunda son derece bilinçli. Ayrıca 2000 yılında rüzgar enerjisi santrali kurulmuş. 17 tane tribün var ve sadece 1 rüzgar tribünü adanın tüm enerji ihtiyacını karşılıyor. Çanakkale de bu santralin ürettiği enerjiden faydalanıyormuş. Umarız hızlı bir şekilde ülkemizdeki rüzgar santrallerinin sayısı artar.

Bozcaada’nın tamamı doğal ve tarihi sit alanı olduğu için inşaat-yapı konusunda sıkı denetimler var. Dolayısıyla adanın orijinal dokusu olabildiğince korunmuş. Ne diyelim darısı Karadeniz’in başına.

Bozcaada gezi rehberi
Bozcaada gezi rehberi

2) Bozcaada gezi rehberi: Bozcaada ulaşım

Öncelikle adaya ulaşımdan bahsedelim. Biz İstanbul’dan kendi aracımızla çıktık yola. Tekirdağ üzerinden yaklaşık 4 buçuk saatlik bir yolculuk sonrası Kilitbahir İskele’ye vardık. Oradan 10 dakikalık vapur yolculuğu sonrası Çanakkale’ye vardık. Sonrasında 50 dakikalık araba yolcuğu ile Geyikli İskele ve oradan da yaklaşık 50 dakika süren arabalı vapur ile Bozcaada’ya vardık.

Kilitbahir-Çanakkale arası online bilet alamıyorsunuz, araç sırasına girip bekleyeceksiniz. Geyikli-Bozcaada seferi için Gestaş web sitesi üzerinden online bilet alıp yerinizi ayırtabilirsiniz ki bunu yapmanızı tavsiye ederim zira özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında yoğunluk olduğu için vapur sırası beklersiniz.

Kilitbahir-Çanakkale gidiş-dönüş 102 TL olup; Geyikli-Bozcaada gidiş-dönüş 118 TL. Bu arada aman dikkat; Bozcaada-Geyikli dönüşünüz için de web sitesi üzerinden rezervasyon yapıp yerinizi ayırtmanız gerekiyor. Bu fiyatlar araç için olup; kişi bazlı fiyatlar için yine Gestaş web siteden hem sefer saatleri hem de tüm fiyatlara ulaşabilirsiniz.

Bozcaada gezi rehberi
Bozcaada gezi rehberi

İstanbul’dan araba ile diğer ulaşım seçenekleri de Gelibolu – Lapseki (20 dak) ve Eceabat – Çanakkale (15 dak). Ayrıca birçok otobüs şirketi Geyikli İskele’ye kadar yolcu getiriyor.

Gelelim ada içi ulaşıma. Bozcaada’nın en hareketli yeri, hatta merkezi liman ve çevresi. Adanın kalbinin attığı yer diyebiliriz. Birçok otel, meyhane, kafe, restoran; hatta adanın karakolu, okulu, hastanesi burada. Merkezi yürüyerek gezeceksiniz. Ancak adanın bağları, koyları, Polente Tepesi ve diğer otelleri diğer tarafta kalıyor. Bu arada ada toplam yüz ölçümü yaklaşık 38 km. Merkez dışındaki yerlere ulaşım için araç gerekiyor. Kendi aracınızla gelmediyseniz merkezden kalkan minibüsler var. Ayrıca ATV kiralanan birkaç yer gördüm. Bir diğer seçenek de taksi ile ulaşım. Ancak en keyifli ve kolayı tabi ki şahsi araç.

3) Bozcaada gezi rehberi: Bozcaada konaklama

Bozcaada’da ‘ada ruhu’na uygun, şirin mi şirin otel, pansiyonlar mevcut. Bizim tercihimiz merkezde yer alan Evren Butik Otel oldu. Gayet de içimize sinen; doğru tercih yapmışız dediğimiz bir konaklama oldu. Arnavut kaldırımlı sokakta, nefis ada reçelleriyle birlikte kahvaltımızı yapıp; otelin işletmecisi Selma Hanım ile hem adayı hem de eskileri konuştuk. Sohbet de reçeller de son derece keyifliydi. Selma Hanım, emekli bir öğretmen. Burayı devralıp işletmeye başlamış.  Otelde beş oda var. Gayet aile ortamı, sıcak, samimi bir hizmet anlayışı ile işletiliyor. Giderseniz benden selam söyleyin Selma Hanım’a. Özellikle portakal reçelinden de tatmayı unutmayın.

Bozcaada gezi rehberi
Bozcaada gezi rehberi

Bozcaada’da genelde oteller oda + kahvaltı konseptinde olup; sakın her şey dahil beş yıldızlı otel lüksü beklemeyin. Özellikle Temmuz ve Ağustos ayları adanın en yoğun sezonu; dolayısıyla erkenden rezervasyon yapmanızı tavsiye ederim.

4) Bozcaada gezi rehberi: Bozcaada aktiviteler

Hafta sonu ya da yıllık izinleri ayarlayıp Bozcaada’ya geldiniz. Peki adada neler yapabilirsiniz. Gelin kısa kısa bunlardan bahsedelim.

4.1) Ada sokaklarında kaybolmak

Bozcaada’ya geldiğiniz, otele yerleştiniz. Öncelikle Arnavut kaldırımlı sokaklarda, adanın mis kokusu eşliğinde kaybolun. İzin verin güneş hafiften etkisini kaybetmeye başlasın, hava biraz serinlesin. Adımlayın sokakları. Bunun keyfi başka.

4.2) Adada bulunan mekanları denemek

O kadar çok kafe, restoran ve hediyelik eşya alabileceğiniz yer var ki adada, nereye girsem diye kararsız kalacaksınız. Çınaraltında bir çay sonrası, Madam’ın Kahvesi’nde yorgunluk kahvenizi içmenizi ve keyifli dükkanlarda hediyelik eşyalara bakmanızı önemle tavsiye ederim efenim.

Bozcaada gezi rehberi
Bozcaada gezi rehberi

4.3) Polente Feneri’nde güneşi batırmak

Bozcaada’nın en önemli, en güzel aktivitelerinden biri Polente’ye çıkıp güneşin batışını izlemek. Merkezde şarap ve yiyeceğinizi alıp, çıkıyorsunuz tepeye. Tabi olmazsa olmaz sandalyelerinizi yanınızda bulundurmanız. Bizde iz bırakan unutulmaz anlardan biri olarak hep kalacak burası. Romantizm doruk noktasında; huzuru yaşıyorsunuz. Evlilik teklifi için de ideal yerlerden. Benden söylemesi.

Bozcaada gezi rehberi
Bozcaada gezi rehberi

4.4) Bozcaada koylarında yüzmek

Adada 10’dan fazla koy var, bizim tercihimiz Ayazma oldu. Su biraz soğuk olsa da çok keyifliydi. Ayazma’da şezlong ve şemsiye parası olarak 25 TL ödedik. Ayrıca Akvaryum Koyu, Beylik Koyu ve araçla ulaşabileceğiniz sessiz sakin bir sürü koy var adada.

4.5) Bozcaada üzüm bağlarında şarap tatmak

Tarihi 5 bin yıllık olan ada bağlarını ziyaret edip; şarap tadımı yapabilirsiniz. Adada altı şarap üreticisi var. Corvus, Ataol, Yunatçılar, Talay, Gülerada, Amadeus. Bazı işletmeler aynı zamanda bağ evlerinde otel hizmeti de veriyor. Gitmeden bir bakın derim.

4.6) Bozcaada festivallerine katılmak

Adada her yıl hem gelenekselleşen hem de çeşitli festivaller yapılıyor. Özellikle festival zamanı adada olmak farklı bir keyif olsa gerek. Biz hiçbirine denk gelemedik. Bugün itibariyle gerçekleşecek festivalleri aşağıda sıraladım.

  • Bozcaada Salhane Şarap Tadım Günleri 9-14 Temmuz 2019
  • Bozcaada Ayazma Panayırı 26 Temmuz 2019
  • Bozcaada Caz Festivali 19-20-21 Temmuz 2019
  • Bozcaada Ozanın Günü ve Homeros Okuması 3 Ağustos 2019
  • Bağbozumu Festivali 6-8 Eylül 2019 ( Adanın en önemli festivali dersek yanlış olmaz herhalde)
  • 4. Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED) 9-13 Ekim 2019

5) Bozcaada gezi rehberi: Bozcaada yeme-içme

Hangisinden başlasam bilemedim. Bozcaada’nın keyifli mi keyifli meyhanelerinden mi, adaya özgü kurabiye ve dondurmasından mı yoksa adada üretilen, tadı damakta bırakan şaraplardan mı. İşte tüm bunları merak ediyorsanız Bozcaada’da Ne Yenir yazımıza alalım sizleri. Detayları orada yazdım. Tık tık.

Bozcaada gezi rehberi
Bozcaada gezi rehberi

6) Bozcaada gezi rehberi: Bozcaada gezilecek yerler

Bozcaada gidilecek yerleri detaylı yazdım. Adada gidilecek yerler için sizi Bozcaada Gezilecek Yerler yazımıza alalım. Tık tık.

Bu yazımı beğendiyseniz sizi Konya Gezi Rehberi için böyle alalım.

2 COMMENTS

  1. O eski Huzur Adasından eser yok şimdi! Ramazan Öksüz dadamız Bar’da döve döve öldütükdü 29.06.2019’da. Bundan sonra aklı olan gitmez adaya. Görgüsüz tatil kültürü olmayan ayılar bastı adayı.

    • Selamlar, olayı adada sohbet ettiğimiz birkaç kişiye sorma, hatta detaylı konuşma fırsatımız oldu. Gerçekten çok üzüldük, sözün bittiği yer. Allah başta annesi olmak üzere geride kalanlara sabır versin. Yazdıklarınızda haklısınız maalesef insan elinin değdiği her şey çabucak bozuluyor. Umarım Bozcaada tekrar eski günlerdeki huzuruna kavuşur ve böyle bir olay bir daha tekrarlanmaz.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here